Baran

 

BARAN (21 Marzec – 20 kwiecień)

Słońce lub silnie zaznaczona ta faza zodiaku dawać będzie wysoką aktywność zarówno fizyczną jak i psychiczną. To osoby czynu, ukierunkowane na realizacje własnych celów. Mogą niezbyt liczyć się z innymi i forsować swoje zdanie, w negatywnym wydaniu może to przejawiać się jako kłótliwość. Lubią podporządkowywać innych swojej woli i przejmować rolę lidera. Nie znosić też będą bezczynności.

Baranom łatwo coś zacząć, ale mogą mieć problem ze skończeniem raz zainicjowanego działania (jak wszystkie znaki kardynalne).

Szybko się też nudzą i niecierpliwią, mogą być egoistyczne i skupione na sobie i swoim celu.

Cechami ujemnymi Barana jest niekonsekwencja i porywczość. Ponieważ Baran to naturalny władca I domu i reprezentuje jakość kardynalną, a jego żywiołem jest ogień, osoby z silnie podkreślonym tym znakiem mają tendencję do inicjowania działań. Znaki ogniste mają również inklinacje do przejmowania roli przewodnika w środowisku, charakteryzują się dużą żywiołowością. Barany lubią działać szybko i intensywnie. Bywają samowolne i zdecydowane, mają tez tendencję do lekceważenia szczegółów według nich nieistotnych. Mogą mieć skłonność do agresji i szukania wszędzie wrogów, z którymi będą mogły walczyć. Jedną z ich istotnych cech jest przejmowanie inicjatywy zgodnie z dewizą „Naprzód! Do boju!”. Przygoda, ciekawość świata, pewna dziecięca naiwność i prostoduszność, pogoda ducha i optymizm charakteryzować będą mocno tę fazę rozwoju. Skutecznie stawiają czoła wrogom realnym lub wyimaginowanym, szybko się regenerują, mogą przeciwstawiać się społecznym konwencjom. Nastawione są na zdobywanie. Można o nich powiedzieć, że są „w gorącej wodzie kapane”. Mogą nawet nie dopuszczać do siebie możliwości klęski w jakiejś dziedzinie.

Szybko i łatwo wpadają w irytację i gniew, ale nie trwa on długo.

W negatywnym wydaniu mogą być zbyt impulsywne, krnąbrne i nadpobudliwe. Pragną stawiać zawsze na swoim. Z drugiej strony osoby takie są szczere i oddane temu co robią. Obce im są wszelkie manipulacje i wprost komunikują, czego pragną. Mogą mieć też tendencję do życia chwilą obecną. Barany lubią postęp, nowinki, w lot chwytają nowe idee. Działają zgodnie z zasadą ekspansji i rozwoju.

Baran w pozytywnym wydaniu będzie cechował się odwagą, śmiałością, przedsiębiorczością i inicjatywą. Ważne dla nich są szybkość i wzrost. Barany nie przepadają za monotonią, dlatego tez w ciągu życia mogą zmieniać niejednokrotnie pracę. Barany lubią poszerzać swoje horyzonty, maja wiele zainteresowań.

Ponieważ Baranem włada ognisty Mars, już od najmłodszych lat można u Barana zauważyć duży temperament, energię, dążenie do przewodzenia. Ważne jest aby kształtować cierpliwość i konsekwencję w działaniu, bo tych cech może Baranom brakować.

Pozytywną cechą tego znaku jest asertywność i gotowość do podjęcia działania.

Ponieważ Baran tradycyjnie symbolizuje w ciele głowę a I dom związany jest z ciałem (ascendentem) Barany powinny uważać aby nie „walić głową w mur” bezcelowo, mają bowiem tendencję do upartości. Mogą również mieć problemy z nadciśnieniem albo skłonności do podwyższonej temperatury ciała, z racji ich porywczego temperamentu.  Jednak rzadko zapadają na chroniczne choroby i szybko się regenerują.

Baran związany jest z symboliką wiosny i ziemi budzącej się do życia. Wiosenne Słońce ogrzewa umęczoną zimą Ziemię i przygotowuje grunt pod narodzenie się nowego życia. To faza rozpoczynania. Dlatego też Słońce w Baranie bardzo silnie przejawia swoją energię i jest wywyższone.

Łatwo skojarzyć sobie tę fazę poprzez wyobrażenie czerwonego płomienia, dość niebezpiecznego i parzącego, groźnego, ale z drugiej z strony mobilizującego i aktywizującego. Niczym archetypowego wojownika zdobywającego nowe obszary.

Oczywiście ta krótka charakterystyka archetypowego Barana pokazuje jedynie pewne cechy, które w każdym przejawiać się będą w zależności od całości horoskopu i istnieć będą (bądź nie) jako kombinacja wraz z innymi właściwościami. W życiu rzadko spotyka się typowe Barany, Lwy czy Byki. Każdy jest raczej jakąś mieszanką, w zależności od obsadzenia planet w domach, znakach i od aspektów.

4 thoughts on “Baran

 1. Ania

  Czy Barany to najsilniejsze osobowości w horoskopie?
  Zwykło się twierdzić że najsilniejsze charaktery mają właśnie znaki ogniste czyli Barana i Lew.
  Czy jest jakiś szczególny sygnifikator w horoskpie indywidulanym, który wskazuje na silny charakter?

  Reply
  1. Agnieszka Antosiewicz

   Wśród osób z każdego znaku zodiaku można znaleźć silne osobowości. Widziałam sporo horoskopów osób, które miały własne, dobrze prosperujące firmy i posiadały stellum w Baranie. Ale posiadanie Słońca w Lwie czy Baranie o niczym nie przesądza. Ważne są osie i aspekty. Poza tym duże znaczenie mają geny i wpływ środowiska.
   Ludzie odnoszący sukcesy w różnych dziedzinach mają Słońce w różnych znakach.
   Zaobserwowałam, że osoby z Plutonem na ascendencie mają bardzo dominujące charaktery. Znam parę takich osób i jeśli nie osiągną czegoś prosząc, to manipulują albo zwyczajnie nakazują innym, żeby zrobili tak jak oni chcą.

   Reply
 2. Aneta

  Pani Agnieszko,
  jestem zachwycona Pani stroną internetową.Astrologią interesuję się od 1,5 roku i cieszę sie,że mogę zgłębić swoje wiadomości.Wracając do przedstawionego horoskopu barana, to potwierdzam ,że wszystko się zgadza, natomiast ja urodziłam się 20.03 o 13.45 i słońce mam w baranie 0 stop.,59″ , pozdrawiam serdecznie Aneta

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *