Różne przemyślenia

 • Postanowiłam przyjrzeć się jakie konfiguracje i umiejscowienie planet mają wpływ na obranie drogi astrologa.

Nie będę tu omawiać znaczenia osi, gdyż rektyfikacja poszczególnych horoskopów jest zajęciem bardzo czasochłonnym i to temat na szersze opracowanie.
Po pierwsze, pozwolę sobie wspomnieć o istotnym znaczeniu planet symbolizujących intelekt czyli Merkurego (intelekt, umysł), Saturna (koncentracja) i Urana (wyższa oktawa Merkurego, olśnienie), ważne jest również położenie świateł i ich aspekty.
Aspekty pomiędzy tymi planetami często dają zainteresowania naukowe, niekoniecznie nawet astrologiczne, czy jest to pólkrzyż, bisekstyl, czy też wielki trygon.
Po drugie, przewaga jednego z żywiołów będzie miała wpływ na sposób przekazywania wiedzy i rodzaj podejścia do uprawianej dziedziny.

 • Pierwszym z astrologów na jakich zwróciłam uwagę jest Stephen Arroyo.

Rzuca się u niego w oczy podkreślony znak Skorpiona i Wagi, a Księżyc w Wodniku aspektowany jest trygonem do Urana (taki Księżyc to oczywiście racjonalizacja uczuć, ale wnikliwość i intuicja – Księżyc tutaj jest planetą receptywną i przejmuje cechy Urana – błyskotliwość, nagłe olśnienie). Oczywiście cechą Skorpiona jest między innymi dobra pamięć, a jako znak stały i wodny duża energia i skoncentrowana siła ukierunkowana na cel.
Merkury położony jest w ostatnich stopniach Wagi, czyli odczuwalny jest już wpływ następnego znaku, co więcej łączy go koniunkcja z Jowiszem położonym w pierwszym dekanacie Skorpiona. Merkury odbierający wpływ Skorpiona daje niesamowitą wręcz przenikliwość.
Trygon Merkurego do Urana dodatkowo wzmacnia możliwości intelektualne elektryzując dotknięciem nagłej inspiracji.
W drugim rogu trygonu położony jest Księżyc w Wodniku, a władztwo Urana nad Księżycem jest podkreślone dwukrotnie, poprzez znak i poprzez aspekt.
Te dwie planety – Uran i Księżyc – położone w intelektualizujących znakach, którymi włada Merkury podkreślają wartości intelektualne i intuicyjne.
Dominacja żywiołu powietrza powoduje szukanie wzajemnych relacji uprawianej dziedziny z innymi dyscyplinami i nacisk na przepływ informacji niekoniecznie związanych stricte z astrologią, ale z psychologia. Czyli zwłaszcza popularyzacją danej sfery.
Neptun w koniunkcji ze Słońcem dawał będzie oczywiście doskonałą intuicję.
Saturn w żywiole ognia również powiązany jest kwadraturą z Merkurym.

 • Poprzednikiem Arroyo w popularyzacji astrologii był Dane Rudhyar.

Zerknąwszy już na horoskop Rudhyara zauważamy powinowactwo z Arroyo poprzez rozmieszczenie planet w żywiołach. Dominuje powietrze i woda. Podobne konfiguracje planet. Podkreślone Bliźnięta poprzez stellum i Skorpion.

Istotnym będzie również Merkury w Rybach to jednak w koniunkcji z Fomalhaut, gwiazdą stałą mającą znaczenie jeśli chodzi o zajmowanie się nauką i sztuką. Jeśli przyjąć, że astrologia jest po trosze nauka a po trosze sztuką – cóż nie mogło być lepiej.

Merkury w trygonie do Saturna i Jowisza tworzy koniunkcję z Księżycem w Wodniku.

Intelekt (Merkury) wspomagany wytrwałością (Saturn). Racjonalizujący, altruistyczny Księżyc we władaniu wywyższonego Urana zabarwia nowatorskim podejściem intuicyjnego w tym wypadku Merkurego.

Podobnie rozmieszczone planety w żywiołach, podobne aspekty i podobny styl wypowiedzi Rudhyara i Arroyo.

 • Następny autorytet w dziedzinie astrologii humanistycznej – Liz Green.

Słońce w Pannie w koniunkcji z Merkurym – drobiazgowa analiza. Merkury trygon Księżyc. Przewaga żywiołu powietrza, jednak nieco bardziej pragmatyczne nastawienie ukierunkowanie na wykorzystanie i przekazanie zdobytej wiedzy.

Autorka lektury obowiązkowej współczesnego astrologa, oswoiła Saturna.

Tutaj widać bisekstyl ziemskiego Merkurego z ognistym Księżycem i Wenus tworzącą koniunkcję z Jowiszem. Merkury w Pannie jest bardzo silny i dodatkowo zabarwiony księżycową intuicją, wzmocniony Jowiszem i Wenus. Uran aspektuje również Księżyc i Jowisza. Poprzez te aspekty inspirująca energia Urana oddziałuje na Wenus i Księżyc.

 • I z zupełnie innej beczki – współczesna sława – John Frawley.

Jego książki mają zapewne tylu zwolenników co i przeciwników. Pisze zgryźliwie, krytycznie niczym Jerzy Pilch, ale i ze specyficznym humorem dowodzi swoich racji. Jego „Rzeczywista Astrologia” wzbudziła zamieszanie. Frawley odcina się od sposobu przekazywania wiedzy wyżej wymienionych astrologów..

Mimo, że sam Frawley zapewne chytrze by spojrzał i zaprzeczył, to jednak Uran jest u niego silnie wyeksponowany. Spójrzmy na silnego Merkurego, tutaj w swym władztwie (Bliźnięta) w koniunkcji z wojowniczym Marsem. Już wiemy skąd tyle przytyków pod adresem innych popularyzatorów astrologii. Merkury powiązany z energią ognistego Marsa to często również talent literacki. „Rzeczywista Astrologia” to bardziej esej i manifest poglądów autora niż podręcznik.

Charakterystyczny Księżyc w Rybach na Fomalhaut i Deneb Adige to niezwykła intuicja dodatkowo wspomagana trygonem do Neptuna.

Trygon Saturna do Jowisza z Uranem aspektujących Słońce zapewne mają wpływ na aktywność umysłową.

Bisekstyl Plutona z Marsem i Neptunem również świadczy o żywym zainteresowaniu sprawami wykraczającymi poza szarą codzienność. Połkrzyż Saturna Plutona i Słońca generuje niepokój, w codziennym życiu zapewne nieco uciążliwy, ale jak najbardziej stymulujący twórczość. Uran w  żywiole wody ma się całkiem nieźle, biorąc pod uwagę, że woda świetnie przewodzi prąd.

 • Tracy Marks – zrównoważone żywioły przekładają się na jej podejście do astrologii.

Tracy zawsze szuka rozwiązania problemów w pracy nad sobą, podaje sposoby radzenia sobie z trudnymi tranzytami i trudnymi układami w horoskopie, nie zakładając z góry, że sprawy potoczą się dla właściciela horoskopu źle, bo posiada kiepsko ustawionego Saturna czy Marsa. Patrzy ona na możliwości, jakie niosą ze sobą energie planet i jak te możliwości wykorzystać dla dobra własnego i ogólnego. Stawia na transformację i wgląd w siebie. Jej książki napisane są przystępnym językiem, nawet niezaawansowani adepci astrologii mogą tam znaleźć dla siebie wiele rad i konkretnych przykładów.

Ta chęć służenia swoją wiedzą innym zapewne wynika ze stellum w Pannie (Merkury, Wenus, Saturn). Wszak Panna to naturalny władca 6 domu, domu służby.

Książki Tracy podnoszą na duchu, udowadnia ona, że mamy wybór nawet w trudnych sytuacjach i że nawet z niesprzyjających i napięciowych układów czy to planet w horoskopie urodzeniowym czy nieprzychylnych tranzytów można wydobyć coś pozytywnego i na dłuższą metę obiecującego. Jako doskonały psycholog, bardzo trafnie opisuje ona poszczególne typy ludzkie, przyporządkowując je znaczeniom astrologicznym (tudzież tworzy kompilację doświadczeń i teorii naukowych z astrologią). Jej Słońce w Wadze podkreśla znaczenie dążenia do harmonii. Koniunkcja Saturna i Merkurego z Wenus daję głębię przemyśleń i szukanie piękna nawet w ograniczeniach i trudach. Sama Tracy nie ma łatwego horoskopu, ale ważne jest u niej położenie Merkurego w egzaltacji, silny Merkury daje tu wybitny umysł i precyzję wyrażania własnych idei.

Jej Uran aspektuje kwadraturą Księżyc w Baranie, co może dawać wiele niepokojów, ale i wiele twórczej energii. Sama więc pisarka – psycholog jest dobrym przykładem jak kreatywnie wykorzystać owe napięcia.

 • Johannes Morinus – sławny francuski astrolog, autor „Astrologia Galica”.

Pierwsze, co zauważamy, patrząc na jego horoskop, to stellum aż siedmiu planet, łączące żywioł wody i powietrza. Uran w domicylu w koniunkcji z Merkurym! Powiązanie Urana i Merkurego prawie zawsze daje niezwykłe zdolności umysłowe, albo wręcz genialność.

Słońce wraz z Jowiszem dodatkowo wzmacnia Wenus. Mamy więc Jowisza (wg tradycji „wielkie szczęście” i Wenus „małe szczęście” połączone i wzmacniające Słońce– obie te planety oznaczają również pieniądze i ogólne powodzenie a tym bardziej na Słońcu to niebywale wręcz szczęście).

Ponadto zwróćmy uwagę na Fomalhaut rozświetloną przez Słońce i wzmocnioną Jowiszem. Już samo to wystarczyłoby, aby właściciel horoskopu żywo interesował się nauką i zgłębianiem tajemnic, a przecież charakterystyczny Księżyc w Rybach również daje doskonałą intuicję. Horoskop tak zdominowany przez żywioł wody może dawać albo zbytnią uczuciowość i melancholijny charakter albo ciągoty do dziedzin łączących w sobie podejście naukowe (na to akurat miał moim zdaniem wpływ powietrzny Merkury w koniunkcji z Uranem) ale również umiłowanie sztuki.

Morinus nie improwizował ani nie teoretyzował, podał proste i przejrzyste zasady funkcjonowania astrologii (wpływ Urana z Merkurym). znaczenie miała również Wenus w egzaltacji (wywyższeniu)  aspektująca Merkurego – czyli piękne wysławianie się.

 • Carol Rushman – jej stellum w Pannie uwidacznia upodobanie do szczegółów i analizy, a także drobiazgowość. Merkury w egzaltacji dodatkowo aspektowany trygonem z Uranem daje wybitny umysł, wglądy w istotę spraw. Niektórzy autorzy podają (jak już wspomniałam wcześniej), że aspekty Urana i Merkurego dają genialność. Każdy, kto przeczytał jej „Astrologię” nie będzie miał wątpliwości, że mamy do czynienia ze znakomitym umysłem, ale i z kimś kto potrafi bardzo przystępnie przekazać innym swoja wiedzę.

Zwraca ona uwagę nie tylko na same tranzyty, czy progresje, ale też podkreśla wagę umiejscowienia planet w znakach i kładzie nacisk na to, że u każdego tranzyty te będą działały na nieco innych poziomach. Szczegółowo, krok po kroku opisuje tok swojego rozumowania i wyciągania wniosków na podstawie przykładów. Podkreśla ona ważne szczegóły, być może oczywiste dla tych, którzy praktykują astrologię od lat, ale zapewne umykające początkującym. Analizuje i ukazuje system, jakim jest  astrologia  i jak działa. To chłodne podejście to zapewne zasługa Saturna w pierwszym domu, władającego również ascendentem. Księżyc w Wodniku dodatkowo daje intelektualne nastawienie i analizowanie, a w połączeniu z Saturnem, uporządkowanie i systematyzowanie posiadanej wiedzy. Jak widać, mamy do czynienia z bardzo silnym Saturnem, nie dość, że władającym ascendentem, który odpowiada za wyrażanie siebie i to jak inni nas postrzegają, to i położonym w Wodniku, który niegdyś był jego domicylem (Saturn kiedyś władał Wodnikiem). Osoba taka będzie dążyć do doskonałości poprzez ciężką pracę, ale będzie również bardzo dokładna w wyrażaniu tego, co ma do powiedzenia.

Ale przez cale to zamiłowanie do konkretu przebija się wielka intuicja – tu ujawnia się wpływ koniunkcji Neptuna ze Słońcem (Neptun jak wiadomo to planeta patronująca intuicji, jeśli przyjąć pozytywne jej znaczenie).

Ponieważ sama Rushman podaje swoją datę urodzenia, mamy okazję przyjrzeć się również jej ascendentowi i umiejscowieniu planet w domach.

Ciekawy jest tu Mars w 9 domu – jego położenie określa, gdzie będziemy wydatkować swoją energię. Dziewiąty dom to dom wyższej edukacji, filozofii i nauki.

Bardzo dobrze koresponduje to z uprawianą przez Rushman dziedziną.

2 Replies to “Różne przemyślenia”

 1. A gdyby tak pomyśleć odwrotnie ,może to zbiorowa świadomość całkowicie nam nieznana łączy ludzi urodzonych w określonym polu magnetycznym ziemi które jest zależne od pozycji słońca względem bieguna magnetycznego ziemi .Poza ziemią z powodu braku pola magnetycznego o odpowiednich parametrach rozmnażanie ssaków jest niemożliwe / fakt potwierdzony przez NASA /.Tak więc czasem zachowujemy się jak Koziołek Matołek i szukamy daleko w gwiazdach tego co jest całkiem blisko.

  1. Witam, no ciekawe podejście do sprawy. Nie zgadzam się jednak, że “szukanie w gwiazdach” , to szukanie daleko. Astrologia jest tradycyjnym systemem wiedzy, starym jak świat, więc całkowite jej odrzucenie równa się odrzuceniu ważnej części dziedzictwa kulturowego. Na pole magnetyczne ziemi też coś ma wpływ, prawda?
   Pozdrawiam serdecznie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>