Astrologia porównawcza

Astrologia porównawcza to oczywiście nic więcej jak przedłużenie astrologii urodzeniowej.

Bezsensowne jest jednak porównywanie partnera, z którym nie będzie nam dane spotkać się. Aby układy partnerskie zadziały partnerzy muszą mieć możliwość przebywania ze sobą.

Mija się z celem robienie horoskopu porównawczego zanim dokładnie nie przeanalizuje się horoskopów obydwu partnerów. Doszłam sobie ostatnio do takiego przemyślenia, że czasem są harmonijne aspekty pomiędzy dwoma horoskopami (jakieś książkowe koniunkcje, trygony świateł czy Wenus i Marsa, a mimo to związek może być, oględnie mówiąc, taki sobie). Dlatego należy dokładnie sprawdzić jakie są dążenia i oczekiwania poszczególnych osób względem partnerów. Może zdarzyć się, że mimo opisywanych typowych aspektów wenusowo-marsowych, descendenty lub władcy descendentów osób są w całkowitej dysharmonii.

Znak na szczycie VII domu (i cały sektor VII) opisuje nasze podejście do partnerstwa i nasze oczekiwania względem partnera. O ile ascendent mówi o tym, jacy jesteśmy (często również pomaga określić wygląd) i jak się prezentujemy otoczeniu to descendent jest punktem, który pokazuje wszelkie relacje z partnerami (nie tylko małżonkami, kochankami, ale i rodzicami, partnerami biznesowymi, przyjaciółmi).

Z drugiej strony oś ascendent- descendent to oś “ja” kontra “oponent”. Należy pamiętać, że VII dom to również dom otwartych wrogów, nie powinno to zupełnie dziwić, biorąc pod uwagę, że ukochane osoby bardzo często stają się stronami walczącymi na sali sądowej (miłość często zmienia się w nienawiść – świetnym tego przykładem są pary celebrytów – typowym dla nich zachowaniem jest publiczne wywlekanie brudów eks-małżonka).

Dlaczego więc tak istotną wagę przywiązuje się w literaturze do aspektów Mars Wenus (jeśli chodzi o związki erotyczne)?

Zacznę od tego, że Mars jako naturalny władca znaku Barana a więc pierwszego domu oznacza pośrednio “ja” i to, gdzie będziemy wyrażać naszą energię. Znak Marsa powie nam, w jaki sposób będzie się ta energia przejawiać, a jego położenie w domu, na jakich dziedzinach będzie skoncentrowana. Oczywiście archetypem Marsa jest walka, szybka akcja, działanie, wojowniczość. Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn planeta ta symbolizuje seksualność i to jak ona się będzie wyrażać. U mężczyzny Mars pokazuje, jakim jest kochankiem a u kobiety jakiego kochanka preferuje. Oczywiście to duże uproszczenie na początek, bo liczą się wszystkie aspekty, położenie świateł, planet pokoleniowych (Jowisz, Saturn)  i transasturnicznych (Uran, Neptun, Pluton).

Wenus – planeta przyjemności (małe szczęście) pokazuje u kobiety jak wyraża ona swoją kobiecość. Ponieważ jest ona naturalną władczynią VII domu i Wagi więc jej położenie i aspekty pokazują również, czego oczekujemy od związków i partnerów. No ale oczywiście nie zawsze zdarza się aby ktoś miał akurat Barana na szczycie I domu a Wagę na szczycie VII domu. Dopiero z położenia tych planet w horoskopie indywidualnym można zacząć wysnuwać wnioski, co kto preferuje.

Chciałam podkreślić, że planety te położone w różnych znakach wyrażają się bardzo różnie. Tak jak różni ludzie mają różne potrzeby, odmienne temperamenty i upodobania.

Więc jeśli wystąpi wzajemny aspekt Wenus do Marsa (typu koniunkcja, opozycja, trygon) może on wprawdzie oznaczać wzajemny pociąg ale już niekoniecznie jakaś głębię i zupełnie niekoniecznie porozumienie duchowe czy intelektualne.

Najważniejsze w jakichkolwiek związkach są aspekty do świateł partnera. Jeśli Słońce wyraża naszą świadomość i to jak przejawia się nasza energia poprzez jego znak i żywioł, to Księżyc wyraża naszą podświadomość i uczucia. To jakby świadoma część osobowości spotykała się z podświadomością drugiej osoby. Światła te są nierozerwalne, jak Księżyc odbijający i żywiący się blaskiem Słońca. Jeśli tworzą harmonijne aspekty między sobą lub poprzez znaki bądź żywioły można się spodziewać, że osoby będą w naturalny sposób przyjaciółmi i że będą się dobrze czuć we własnym towarzystwie. Osoby będą się po prostu lubić.

Różne źródła podają, że bardzo dobrymi aspektami na jakikolwiek związek są koniunkcje i trogony Słońca do Księżyca. U osób tej samej płci może zaistnieć przyjaźń i dobre porozumienie. U osób przeciwnej płci dodatkowo przeważnie pociąg seksualny. Dwie osoby będą działały na siebie jak wzajemne odbicia. To co jest świadome (Słońce) będzie rozświetlać nieświadome potrzeby Księżyca.

Rozważałam również opozycje świateł, które dają również harmonię, ale podobnie jak koniunkcja, mogą wywoływać duże napięcie, Zwłaszcza podczas nieharmonijnych tranzytów osoby takie mogą doświadczać jednoczesnych wzlotów i upadków i zamiast być dla siebie wsparciem, przechodzić będą jednocześnie trudne okresy.

Opisywana idealna sytuacja to taka, w której Słońce (energia męska) mężczyzny aspektuje Księżyc (energia żeńska) kobiety. Taki aspekt tworzyłby harmonię jang i yin. Przyjęło się w naszej kulturze uważać, że to mężczyzna powinien dominować. Wtedy generalnie Słońce nadawałoby ton związkowi, dominowałoby, Księżyc partnerki pełniłby postawę przyjmującą i wspierającą partnera. Jednak należy zawsze wziąć pod uwagę indywidualne preferencje partnerów. Właściciel Słońca niekoniecznie sam w sobie może być osobą dominującą (nawet jeśli jest reprezentuje mężczyznę), a przykładowo Księżyc w żywiole ognia nie zawsze będzie potulny.  Poza tym Księżyc, jako receptywny sam w sobie, może odbierać emocje i nastroje osoby ze Słońcem. Należy brać pod uwagę indywidualne preferencje i skłonności obu partnerów.

Istotne jest również, na który dom partnera pada nasze Słońce bądź Księżyc. Zazwyczaj jeśli mamy do czynienia z IV (mieszkanie, nasz dom) lub V domem może to być romantyczny związek bądź inspiracja do wzajemnego wyrażania siebie (V dom odpowiada nie tylko za dzieci i miłości ale i za samoekspresję). Taka konfiguracja jest również korzystna jeśli chodzi o relacje rodzic-dziecko, czy dla osób zajmujących się jakimś rodzajem działalności artystycznej. Czyjeś Słońce w naszym V domu niejako rozświetla i pobudza ten dom a zatem i właściciela tego domu do samoekspresji, miłości, romansów, twórczości artystycznej, wychowania dzieci.

Czyjeś Słońce lub Ksieżyc w VII domu partnera oznaczać będzie, że mamy do czynienia z istotnym związkiem, być może romantycznym. Związek może być szczególnie silny jeśli czyjeś Słońce lub Księżyc pada na descendent partnera (bądź na VII dom partnera). Wtedy osoby takie będą identyfikować się ze sobą, działać na siebie jak odbicia w lustrze. Pomiędzy osobami przeciwnej płci może zaistnieć wzajemny pociąg. Ale generalnie światła partnera padające na VII dom oznaczają po prostu jakiś ważny związek, a jakość tego związku określają pozostałe aspekty i relacje planet. Taka konfiguracja świateł jest korzystna we wszelkiego rodzaju związkach. Światło partnera w naszym VII domu działa jak odbicie nas samych i być może uwidacznia cechy, których nam samym brakuje.

Należy pamiętać również, że bardzo ważne są osie ascendent – descendent. Tutaj koniunkcja  asc. – desc. będzie również oznaczać istotny związek. A pomiędzy osobami przeciwnej płci może wystąpić silny pociąg (nie brałam pod uwagę osób o skłonnościach homoseksualnych, ale przypuszczam, że te relacje będą odbywać się na podobnej zasadzie – związek to związek). Osoby będą postrzegać się jako wzajemne odbicie, z tym że niekiedy taka koniunkcja asc.-desc. może prowadzić do wzajemnej wrogości, kiedy dwie osoby są tak odmienne, że porozumienie jest praktycznie niemożliwe.

Zatem harmonia świateł jest wymagana do jakichkolwiek związków, a zwłaszcza przyjaźni i małżeństwa.

Nieharmonijne aspekty (mam na myśli kwadratury)  Słońce/Słońce, Słońce/Księżyc, Księżyc/Księżyc powodować będą dysharmonię pomiedzy partnerami, brak sympatii i zrozumienia z powodu nadmiernych różnic.

Dla jakichkolwiek związków międzyludzkich bardzo istotne są harmonijne relacje Merkurych. Merkury jako sygnifikator wszelkich spraw związanych z komunikacją w harmonijnych aspektach do Merkurego lub pozostałych planet osobistych partnera (Słońce, Księżyc, Wenus, Mars) wspomaga wszelkiego typu związki, a zwłaszcza biznesowe.

Pożądane są koniunkcje (jednak koniunkcja czy kwadratura Merkury Mars może wywoływać kłótnie) czy trygony, wtedy osoby łatwo się komunikują, mają wspólne tematy. Ale czasem wystarczy zgodność czy harmonia żywiołów, w jakich znajduje się Merkury. Kwadratury tej planety (do planet partnera) manifestować się będą jako problemy w komunikacji. Sposób porozumiewania się osób, które mają Merkurego w kwadraturze, może wydać im się obu dziwny (zależy to oczywiście od pozostałych aspektów). Harmonijne aspekty Merkurego nie mają nic wspólnego z romantyzmem czy seksualnością (sama w sobie planeta ta jest neutralna), ale bardzo ułatwiają porozumienie, dogadywanie się. Jednym słowem harmonijnie umiejscowiony Merkury wspomaga wszelkiego typu związki międzyludzkie.

Merkury w koniunkcji lub trygonie do Słońca będzie pomagał osobie ze Słońcem uzewnętrznić się, zrozumieć lepiej świadome potrzeby Słońca. Wszelkie harmonijne kombinacje tych dwóch planet wspierają jakiekolwiek związki, zwłaszcza powiązania na płaszczyźnie zawodowej czy edukacyjnej.

Podobnie działać będą harmonijne połączenia Merkurego i Księżyca (koniunkcja, trygon). W tym przypadku to osoba z Merkurym będzie pomagać osobie z Księżycem uświadamiać sobie  czasem głęboko skrywane uczucia. Merkury instynktownie będzie rozumiał i analizował uczucia osoby z Księżycem. To co czuje Księżyc (ale niekoniecznie zdaje sobie z tego sprawę), wyrazi Merkury. Osoby mogą mieć wspólne poglądy jeśli chodzi sprawy związane z pracą i zdrowiem.Te aspekty są również korzystne jeśli ludzie mieszkają razem.

Przy opozycji Merkurego do świateł partnera mamy również do czynienia z porozumieniem, ale mogą wystąpić trudności i różnice w poglądach. Współpraca jest możliwa, ale nie będzie przebiegała gładko, jak przy harmonijnych aspektach. Poglądy obu osób mogą okazać się skrajnie różne. Jednak osoby te mogą sobie uświadomić zupełnie odmienne punkty widzenia różnych spraw, co może być bardzo inspirujące.

Wszelkie harmonijne aspekty Wenus do świateł partnera wspomagają każdego typu związki (pod warunkiem, że Wenus jest harmonijnie aspektowana w horoskopie urodzeniowym). Wenus to wszystko to, co postrzegamy jako miłe i przyjemne, co kochamy. Wyraża ona subtelną seksualność u obu płci (jako przeciwieństwo agresywnego Marsa). Mówi o naszych upodobaniach, nawet gustach muzycznych czy kulinarnych, o tym jak lubimy spędzać wolny czas, co postrzegamy, jako piękne. Ponieważ u mężczyzn symbolizuje ideał kochanki (znaczenie mają tu również aspekty do Wenus) a sama w sobie jest naturalną władczynią Wagi  (i Byka) i VII domu to jej umiejscowienie pokaże nam, czego dana osoba oczekuje od partnera. Jeśli Wenus mężczyzny pada na planetę osobistą kobiety ( trygon, koniunkcja- im ściślejsza tym silniej działa, ale nawet obecność obu planet w tym samym znaku będzie odczuwalna) można śmiało powiedzieć, że mężczyzna będzie ową kobietę postrzegał jako coś w rodzaju podświadomego ideału. Harmonijne aspekty typu Wenus/Słońce, Wenus/Księżyc, Wenus/Merkury wspomagają wszelkiego typu związki, nie tylko romantyczne. Typowymi aspektami dla związków romantycznych są oczywiście Wenus/Mars. Jeżeli mamy do czynienia z opozycją Wenus u dwóch osób (mówię o każdym rodzaju związku, włączając w to przyjaźnie i relacje rodzic-dziecko) między tymi osobami wystąpią różnice upodobań. Osoby będą preferować zupełnie odmienne sposoby spędzania wolnego czasu. Często w związkach romantycznych obok silnego początkowo przyciągania taka konfiguracja może powodować niewierność partnerów względem siebie (jest  to oczywiste, skoro oboje spędzają wolny inaczej i wolą inne rozrywki i co innego jest dla nich przyjemne). Oczywiście tutaj też wszystko zależy od indywidualnych skłonności. Przy kwadraturze Wenus/Wenus czy Wenus do planet osobistych partnera możemy mieć do czynienia z brakiem porozumienia. Nieharmonijne aspekty tej planety do planet osobistych powodować będą wzajemną niechęć, oczywiście sama kwadratura Wenus nie przekreśla związku!

Istotne są również relacje Wenus do osi partnera. Wenus na ascendencie bądź descendencie partnera może wzbudzić silne przyciąganie i wzajemną atrakcyjność. Podobnie Wenus w V – tutaj też Wenus będzie działała korzystnie, jeśli mamy do czynienia z relacją rodzic-dziecko bądź uczeń-nauczyciel (jako dom naszych dzieci i miłości) lub VII domu (jako domu partnerstwa, którego Wenus jest naturalną władczynią)

Bardzo korzystne są  harmonijne aspekty Wenus jeśli chodzi o wspólne zajmowanie się biznesem lub działalnością artystyczną. Wenus obok Jowisza symbolizuje nasze finanse.

Pierwszą społeczną planetą, której harmonijne aspekty bardzo wspomagają WSZELKIEGO typu związki międzyludzkie, jest Jowisz (‘wielkie szczęście” wg tradycji). Harmonijne aspekty Jowisza do planet osobistych partnera wydobywać będą z drugiej osoby co najlepsze. Jowisz harmonijnie aspektujący światła, Wenus, Merkurego, będzie wysyłał będzie impulsy optymizmu w kierunku właściciela tych planet. Jako naturalny władca Strzelca i IX domu, związanego z wyższą edukacją,  dalekimi podróżami, filozofią i religią, Jowisz w koniunkcji (bądź trygonie) do Słońca czy Księżyca lub Wenus idealizował będzie właściciela tej planety i sam będzie przekazywał właścicielowi swój idealizm i optymizm. Harmonijne aspekty tej planety do planet osobistych partnera powodują, że osoby po prostu się lubią. Jowisz “lubi” ascendent, lubi Słońce bądź Księżyc,  Wenus, wspomaga je, zachęca do działania. Bardzo silnie działają tu koniunkcje, dając czyste uczucia i wielką przyjaźń. Jowisz w harmonijnych aspektach sprzyja legalizacji związku. To właściciel Jowisza jest tym, który dąży do legalizacji. Wszystko oczywiście zależy czy Jowisz jest harmonijne aspektowany w horoskopie urodzeniowym. W przeciwnym wypadku możemy mieć do czynienia z przesadą. Czego “dotknie” Jowisz, to pobudza. W przypadku kwadratur Jowisza do Jowisza bądź planet osobistych związek może napotkać trudności zewnętrzne. Partnerów dzielić będą poglądy, podeście do spraw edukacji, norm społecznych, upodobań. Kwadratury czynią związek trudnym, stanowią wyzwanie dla obu partnerów. Mogą wystąpić problemy związane z finansami bądź z zawieraniem umów.

Konsultacja: Cezary Miłoszewski

One Reply to “Astrologia porównawcza”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Top