Dominanta horoskopu

Dominanta horoskopu, to element, który silnie uwydatnia cechy danego znaku i może się bardzo mocno przejawiać w zachowaniu danej osoby. Dominantą może być stellum, czyli kilka planet w znaku, albo jedna planeta na osi (Asc, IC, Dsc, MC). Dominanta działa w ten sposób, że przejawiają się cechy danego znaku, który jest podkreślony, albo cechy znaku, którego naturalnym władcą jest planeta na osi. Przykładowo Słońce, Pluton, albo Uran leżące na ascendencie czy MC będą dominantą horoskopu. Może być więcej niż jedna dominanta horoskopu. Załóżmy, że osoba ma jedną planetę w koniunkcji z ascendentem, i ten ascendent będzie się rzucał na pierwszy plan jako pierwsze wrażenie i swego rodzaju kostium, przebranie, natomiast druga planeta jest w koniunkcji z descendentem. I ta druga planeta też będzie bardzo ważna, ale pokaże, w jaki sposób ta osoba nawiązuje kontakty z innymi, jak wchodzi w interakcje z otoczeniem. Dominanta może tak mocno się uwydatniać, że będzie trudno określić np. ascendent takiej osoby, bo na pierwszy plan będą wysuwać się np. cechy dajmy na to Bliźniąt (kiedy jest stellum w Bliźniętach), a ascendent w spokojnym Byku. I wtedy nie będzie za bardzo widać tego Byka, tylko rozgadane Bliźnięta. I u każdego będą się pewne cechy przejawiać w trochę inny sposób.

Mars na osi, stellum w Baranie, lub w 1 domu. Silny Mars daje osoby aktywne, przedsiębiorcze, pewne siebie, nieco narwane, zdecydowanie i potrzebę bycia zdobywcą w każdej dziedzinie. Osoby z silnym Marsem są też dominujące i choleryczne, mają tendencję najpierw działać, a potem się zastanawiają czy dobrze zrobiły. U obu płci Mars podkreśla męskie cechy charakteru. To też duża samodzielność, takie osoby są predestynowane do bycia na kierowniczych stanowiskach, bo nie lubią kiedy ktoś jest przed nimi, to one lubi nadawać ton w towarzystwie, w jakim się znajdują. Mars na osi może też dawać niepotrzebną agresję i w sensie negatywnym to będą osobniki i osobniczki niecierpliwe i szukające zwady i bójki, także słownej i wszędzie znajdą wroga. Dążące do konfrontacji. Mogą mieć problem z kończeniem spraw, które zaczęły, za to bardzo dobrze idzie im rozpoczynanie, np. zakładanie firmy i rozkręcanie biznesu. To jest nastawienie na przyszłość i zdobywanie.

Przykład: Kobieta ma stellum 5 planet w Baranie i prowadzi własną firmę. Jest to osoba bardzo niezależna i zdecydowana. Wie czego chce i to realizuje bez zbędnego zastanawiania się. Jest jeszcze jedna ważna cecha osoby z silnym Baranem, taka osoba nie będzie oglądać się za siebie tylko patrzeć, co jest jeszcze do zrobienia.

Top