Wampiry wyszły na światło dzienne

Wampiry z sagi „Zmierzch” zostały oswojone, udomowione, obdarte z neptunicznej mglistości i przetransformowane do fazy Wagi, jako pełnoprawni członkowie lokalnej społeczności (nie dość, że grzeczni i ułożeni, to jeszcze chodzą na szkolne zajęcia). Asymilują się całkiem nieźle i choć, co prawda, dalej są owiani tajemnicą, to nie budzą wśród uczniów specjalnych podejrzeń, co do prawdziwej istoty ich drapieżnej natury.

Właściwie wszystkie wampiry można by przyporządkować archetypowym Skorpionom.

Ich naturalnym środowiskiem jest mrok. Same powstały w wyniku przemiany człowieka, przekraczającego śmierć i ulegającego transformacji. Nie należą jednak do królestwa żywych, a śmierć to domena Plutona.

Nie sposób też odmówić im magnetyzmu seksualnego. Podstępnie, albo teraz to już całkiem otwarcie – w świetle dnia, czarują i uwodzą swoje ofiary, żeby przywiązać je do siebie na wieczność. Takie silne związki, nacechowane erotyzmem to znów dziedzina plutonowa.

Podobnie rzecz ma się  z bohaterami “Pamiętników wampirów”.

Jedną z postaci  “Pamiętników…” budzących duże emocje jest Damon Salvatore, grany przez Iana Somerhaldera.

Aktorzy często na ekranie prezentują pewne właściwości swojego charakteru, przelewając je na grane przez siebie postacie.

Damon obdarzony jest urokiem, charyzmą i dużą bezwzględnością, a także pewną nieobliczalnością.

Jego cięte riposty wprost rozbrajają. Właściwie trudno nawet wyobrazić sobie tę postać graną przez kogokolwiek innego.

Aktor ma mocno podkreślony żywioł ognia w horoskopie. Daje to osoby, przebojowe, zdecydowane i skłonne do podejmowania szybkich decyzji i inicjowania nowych działań. Nie można wszak Damonowi odmówić siły przebicia.

Słońce w koniunkcji z Neptunem obdarza wielką wyobraźnią, artyzmem i umiejętnością kreowania własnego wizerunku.

Neptun w połączeniu ze Słońcem to też zdolność zwodzenia otoczenia i ukrywania swej wewnętrznej natury.

Damon w serialu umiejętnie lansuje się na bardzo użytecznego obywatela miasteczka Mystic Falls. Niewiele postaci zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę jest on niebezpiecznym drapieżnikiem.

Ponieważ Neptun jako władca Ryb daje również pociąg do wszelkiego rodzaju przyjemności związanych z używkami, jak przystało na archetypowego „bad boya” często zapija smutki różnego rodzaju trunkami. Domeną Neptuna jest uwodzenie i złudzenia. Damon przez cały serial pielęgnuje swoją nieszczęśliwą miłość, będącą tak w istocie niczym więcej jak snem.

Aktor ma Wenus w Skorpionie w dość luźnej koniunkcji z Uranem. Uran w połączeniu z Wenus daje duży magnetyzm, ale też krótkotrwałe i dość nieprzewidywalne związki. Damon ma kilka związków, wszystkie jednak szybko się kończą.

Wenus w Skorpionie obdarza intensywnością i magnetycznym czarem. To również ukryte, obsesyjne pragnienia i transformująca miłość. O ile złudzenia Damona, co do Katharine, przypisać można fazie Ryb, o tyle skutki jego związku z nią (i jego przemiana w wampira), to już domena Wenus w Skorpionie.

Taka Wenus to również ciemna, niebezpieczna strona miłości, zakazany owoc. Trudno powiedzieć czy Damon faktycznie żywi jakieś uczucia w stosunku do alter ego Katharine Eleny, czy to po prostu pragnienie nieosiągalnego i chęć podjęcia wyzwania. Wenus w Skorpionie lubi bowiem intrygi i mocne wrażenia.

Ponieważ Wenus to również wizerunek i upodobania, wystarczy spojrzeć na to jak ubiera się Damon. Króluje czerń.

Wszystkie wampiry z „Pamiętników” posiadają pewną negatywną, typową dla Skorpiona cechę – oczywiście cecha ta jest mocno przejaskrawiona. Hipnotyzują mianowicie swoje ofiary wzrokiem i w ten sposób manipulują nimi, zmuszając do wykonywania różnych czynności, których osoby te świadomie albo dobrowolnie by nie wykonały.

Manipulacja i podporządkowywanie innych swojej woli to również symbolika Plutona.

Główna bohaterka (Elena) nie jest jednak typową ofiarną Rybą, ulegającą bezwolnie zakusom stworów mroku.

Prostolinijna, szczera i zdecydowana, bardziej odpowiada pograniczu Ryb i Barana.

Damon odznacza się dużym poczuciem humoru i sporym dystansem do samego siebie. To zasługa Merkurego w luźnej koniunkcji ze Słońcem. Merkury daje też upodobanie do krótkich podróży. Bohater nie lubi siedzieć w miejscu, krótkie wycieczki po okolicy traktuje jako formę rozrywki i okazję do nawiązania nowych kontaktów. Merkury obdarza również ciętym dowcipem i elokwencją.

Wenus w koniunkcji z Uranem to też upodobanie do życia na krawędzi. Damon często prowokuje dość niebezpieczne sytuacje i zdaje się czerpać pewną przyjemność z przeżywania kłopotów a nawet zagrożenia życia.

Słońce w sekstylu z Plutonem daje również dużą zdolność regeneracji i wewnętrzną siłę. Damon trochę porozpacza, potopi zmartwienia w szklaneczce whiskey (albo i całej butelce) – silny Neptun, ale szybko wraca do siebie.

One Reply to “Wampiry wyszły na światło dzienne”

  1. Mój mąż ma Wenus w Skorpionie wraz ze sporym stellum. Cóż mam dodać, wyszłam za wampira i fakt że był bardzo zniewalający, ba, jest do dziś 😉
    Pozdrawiam serdecznie super fajne artykuły, bardzo fajnie piszesz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Top