Jowisz

Jowisz jest naturalnym władcą Strzelca i dziewiątego domu. Jest planetą żywiołu ognia, ciepłą i suchą (oczywiście w sensie symboliki astrologicznej).  Harmonijnie aspektowany w horoskopie urodzeniowym zazwyczaj przynosi powodzenie i sporo ułatwień w życiu. Osoby z silnym Jowiszem (np. w trygonie czy sekstylu do Słońca lub ascendentu albo MC, w koniunkcji albo trygonie do Wenus) prawie zawsze spadają na cztery łapy.  Są to również osoby lubiane i popularne (choćby tylko wśród znajomych), ponieważ Jowisz jest planetą społeczną, zwiastuje pewnego rodzaju powodzenie i prestiż.  Głównym znaczeniem Jowisza jest ekspansja i rozwój. I należy przy tym pamiętać, że nie tylko rozwój w sensie pozytywnym, ale np. tranzytujący Jowisz przy jednoczesnym połączeniu z napięciowymi tranzytami planet zewnętrznych może przynieść zaognienie stresującej sytuacji, w jakiej znajduje się człowiek, doświadczający takiego tranzytu. Jego cechą jest bowiem wyolbrzymianie. Zazwyczaj jednak harmonijne aspekty tranzytującego Jowisza przynoszą pozytywne zdarzenia, bądź swego rodzaju odprężenie albo szanse rozwoju. Pozytywnie aspektowany (urodzeniowo) Jowisz może przynieść powodzenie, ale tylko jeśli osoba wcześniej pracowała. Wtedy podczas tranzytu Jowisza może faktycznie zebrać plon swoich wcześniejszych wysiłków i nagrodę za pracę. Dwunastoletni cykl Jowisza to jednak dość długi okres, podczas, którego można się naprawdę  rozwinąć.

Cykl Jowisza (przejście przez wszystkie fazy zodiaku) to 12 lat. Dobrze o tym pamiętać, wyobrażając sobie charakterystykę tej planety i co może oznaczać. Dwunastoletnia młodzież to już nie dzieci, jeszcze nie dojrzali młodzieńcy, ale zazwyczaj bardzo humorzaste młode osoby, pragnące na każdym kroku zamanifestować swoją niezależność. Bardzo liczy się dla nich, co powiedzą ich rówieśnicy, nauczyli się zachowań społecznych, ale są bardzo zazwyczaj niestabilni emocjonalnie i mimo chęci odcięcia się od rodziców, całkowicie zależni od rodziny. Takie młode osoby są też bardzo ekspansywne, chcą się bawić, całe życie stoi przed nimi otworem, pragną doświadczać wszystkich jego przejawów. Nie mają jeszcze podstaw do uzyskania niezależności, ale zaczynają budować te podstawy (podstawy to Saturn) poprzez edukację i przygotowują się do edukacji na wyższym poziomie (Jowisz). O ile Merkury oznacza szkoły podstawowe,  to wszystkie uczelnie, uniwersytety i katedry, to Jowisz. Wiele zachowań i gaf uchodzi dwunastolatkom płazem, są jeszcze traktowani dość ulgowo przez rodziców i wychowawców. Maja jeszcze dużo swobody i możliwość eksperymentowania i poznawania samych siebie.

Silny Jowisz w horoskopie urodzeniowym zazwyczaj daje ekspresyjny charakter i dużo optymizmu, wiary we własne siły i szczęśliwe zbiegi okoliczności. Takie osoby zazwyczaj spotykają właściwych ludzi we właściwym miejscu i czasie. To po prostu w czepku urodzeni szczęściarze.

Niektóre pozytywne cechy Jowisza to: optymizm, radość życia, uczciwość, szerokie horyzonty myślowe, uduchowienie, entuzjazm.

Niektóre negatywne cechy Jowisza to: przesada, lenistwo, bałaganiarstwo, obżarstwo, szukanie tylko i wyłącznie ułatwień w życiu, zmienność upodobań i poglądów.

Od czasów starożytnych Jowisz uważany był za bardzo szczęśliwą planetę. Należy jednak pamiętać, że jest planetą rozszerzającą każdy wpływ, a za dużo dobrego może być niekorzystne…  (przykład: nadwaga, będąca konsekwencją obżarstwa). Tranzyt Jowisza wraz z nieharmonijnym tranzytem Urana do osobistych planet urodzeniowych wcale nie musi być korzystny, wręcz przeciwnie.

Jednak Jowisz od zawsze symbolizował bogactwo, szczęście, pieniądze, uznanie, popularność, także filozofię i religię. Duchowieństwo to Jowisz. Spójrzmy na szaty dostojników kościelnych (purpurowo-fioletowy) albo mnichów buddyjskich (pomarańczowy albo bordowy). To wszystko są jowiszowe kolory.

Jowisz symbolizuje też zagranicę, dalekie krainy i cudzoziemców (Strzelec włada naturalnie dziewiątym domem), ideały, etykę, duchowość.

Każdej z planet przyporządkowany jest obszar w ciele. Jowisz odpowiada za wzrost i rozwój organizmu. Narząd w ciele to wątroba.

Jowisz, jako planeta ognista, bardzo dobrze czuje się przebywając w znakach ognistych (czyli Baran i Lew, w Strzelcu jest naturalnie “u siebie”). W tych znakach jest bowiem w swoim żywiole. Całkiem nieźle czuje się również  w domach przyporządkowanych żywiołowi ognia.

Jowisz dobrze się czuje również w znakach Wagi i Wodnika. Są to znaki żywiołu powietrza, a żywioł ognia bardzo dobrze “współpracuje” z żywiołem ognia. Jedynie w znaku Bliźniąt (powietrzny) energia Jowisza może trochę się rozpraszać (Bliźnięta to opozycja do Strzelca), więc Jowisz w Bliźniętach będzie w opozycji do znaku, którego jest naturalnym władcą.

W napięciowych aspektach z Marsem (Mars też jest planetą ognistą) w horoskopie urodzeniowym może przynieść wybuchowy temperament.

Jowisz niegdyś władał znakiem Ryb, zanim dowiedziano się o istnieniu Neptuna.

W mitologii rzymski bóg Jowisz był bogiem nieba (niebo to też symbol “dobrego”, harmonii, idealnego stanu), a jego atrybutami były piorun i orzeł (ogień pioruna to nie skwierczące ognisko, ale elektryczność – niebiański impuls, a orzeł symbolizuje wolność i nieskrępowanie).

Jowisz w horoskopie indywidualnym pokazuje, gdzie i jak człowiek będzie dążył do rozwoju. Może również oznaczać dziedziny, w których będziemy mieli skłonność do przesady (w nieharmonijnych aspektach).  W harmonijnych aspektach natomiast może przynieść powodzenie, dobrobyt i szczęście. Horoskop urodzeniowy określa tylko możliwości i szanse. Możemy je wykorzystać lub nie.

5 Replies to “Jowisz”

 1. jowisz nie wiadomo czemu, ale to planeta problemów, rozrzutności w każdej sferze, raczej powinny ostrzegać przed tym tranzyten do planet osobistych, nawet wtedy kiedy ma dobre aspekty urodzeniowe i w czasie jego tranzytów nie ma innej żle tranzytującej, wówczas jowisz TEŻ ŻLE WRÓZY !

 2. całkowicie się z tym zgadzam, jowisz wyolbrzymia, dodaje, prowokuje, utrudnia.
  , rani. Nie rozumiem dlaczego nazywa sie tą planetę dobroczynną, za kilka lat będę miec znów tranzytującego jowka i serio aż sie boję.

 3. Fajny artykuł ale troszkę herezji się wkradło.

  ” Jest planetą żywiołu ognia, ciepłą i suchą”
  Jowisz ma prajakość gorący – wilgotny.

  “Całkiem nieźle czuje się również w domach przyporządkowanych żywiołowi ognia.”
  XI dom (wodnika) jest domem radości dla Jowisza i żaden inny. Dodatkowo domy kątowe są korzystne dla każdej planety. I tyle.

  ” Jedynie w znaku Bliźniąt (powietrzny) energia Jowisza może trochę się rozpraszać …”
  Jowisz w znaku bliźniąt jest na wygnaniu i jest to położenie bardzo złe (sprawę trochę ratuje troistość).

  “Jowisz niegdyś władał znakiem Ryb, zanim dowiedziano się o istnieniu Neptuna.”
  Dla klasyków (czyli dla tych astrologów którzy postanowili nie sikać na własne korzenie) Jowisz nadal jest władcą ryb.
  🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Top