Rak

 

RAK (21 czerwiec – 22 lipiec)

 

Słońce lub mocno podkreślona faza Raka daje skryty, wrażliwy i marzycielski charakter. Raki zazwyczaj są łagodne, delikatne, uprzejme, mają melancholijną osobowość, są niezwykle przywiązane do domu i rodziny, troskliwe, nieśmiałe, opanowane.

Rakiem włada Księżyc i jest on również związany z IV domem (IC). Dom ten symbolizuje nasze korzenie, rodzinę, miejsce zamieszkania, początek i koniec naszego życia. To również symbol poczucia bezpieczeństwa i naszego gruntu pod nogami. Rak jest pierwszym ze znaków wodnych i jako znak kardynalny symbolizuje fazę rozpoczynania, bowiem bez podstawowego poczucia bezpieczeństwa i bez korzeni człowiek czuje się zagubiony.

Archetypowo tę fazę można scharakteryzować jako głębokie jezioro, pod którego tajemniczą powierzchnią kryje się głębia nastrojów i tajemniczość. W sensie pozytywnym Raki uwielbiają pomagać, opiekować się innymi, żywić ich (jako, że Księżyc związany jest z podtrzymywaniem życia i odżywianiem), dlatego dom i rodzina są jego żywiołem. Jako znak wodny Rak skrywa swe emocje i może paraliżować chłodem. Przyrównać to można do jego zewnętrznego pancerza, przez który niełatwo się przebić i wydobyć uczucia.

W związku z tym, ze Księżyc wciąż zmienia swe fazy, Raki mogą ulegać ciągłym zmianom humorów. Raki mają też wiele sekretów, ale same są dobrymi powiernikami tajemnic innych ludzi. Lubią spoglądać w przeszłość, interesują się historią.

Mogą wydać się otoczeniu niezrozumiałe i tajemnicze jak sam Księżyc.

Ważny jest dla nich spokój i klimat miejsca, najbliższe otoczenie i poczucie schronienia, aby mogły oddawać się swym głębokim rozważaniom. Archetypowy Rak to typowy domator, lgnący do bliskich sobie ludzi.

Są ponadto bardzo ostrożne. Ich głównym celem jest zapewnienie sobie i bliskim bezpieczeństwa. Dążą do tego wytrwale, ale powoli. Potrzebują odpowiedzialnych stanowisk i ważne jest dla nich poczucie bycia potrzebnym. Zazwyczaj są wierne, z jednej strony romantyczne a drugiej dość pragmatyczne. Rak w negatywnym wydaniu może stać się domowym tyranem w imię swojego wyobrażenia o idealnym domostwie.

Raki zazwyczaj mają dobrą pamięć, jak wszystkie znaki wodne. W młodości i dzieciństwie mogą być kapryśne i niestabilne psychicznie, ze względu na wielką wrażliwość i podatność na zranienie. Potrzebują wiele zachęt od otoczenia, jako, że same w sobie bywają bardzo pasywne.

Ich problemem może być niezdecydowanie

Negatywnymi cechami charakteru może być nerwowość, skłonności do przesady i bezpodstawne lęki o przyszłość (głęboko bowiem tkwią w przeszłości).

Ich słabym punktem w organizmie może być żołądek, ze względu na kłębiące się w nich emocje, które czasem ciężko im „przetrawić” i mogą zalęgać w tym miejscu.

W związku z tym potrzebują bardzo dużo oparcia i poczucia bezpieczeństwa, przy czym związki opierać będą na uczuciach, które czasem ciężko im okazać, ze względu na wrodzoną skrytość.

Jeśli nie uda im się zaspokoić swoich potrzeb, mogą stać się zaborcze, domagać się od otoczenia wsparcia lub dążyć do kontroli swoich bliskich.

W negatywnym wydaniu mogą ulegać ciągłym zmianom nastrojów a nawet wpadać w histerię, wykazywać nieadekwatne silne reakcje, dowodzące przeczulenia na temat własnej osoby. Przez to mogą izolować się i mieć skłonności do samotnictwa. Są w stanie wykazać się poświęceniem, jeśli widzą, że komuś dzieje się krzywda, ale też stać się po prostu nadopiekuńcze. Ciągle zmartwione o przyszłość gromadzić będą zapasy na czarną godzinę.

Ich nadmierna wyobraźnia może doprowadzać je do stanów depresyjnych, gdyż silnie odczuwają negatywne myśli.

Są również bardzo intuicyjne, ze względu na receptywny charakter Księżyca. Niekiedy mogą sprawiać wrażenie nieprzystępnych i schowanych w swojej skorupie, to tylko jednak wrażenie, ze względu na ich introwertyczną naturę.

Literackim archetypem Raka jest postać Małego Księcia. Bohater ten zwraca uwagę, że „dobrze widzi się tylko sercem” i należy przyjąć odpowiedzialność za tego, kogo się „oswoiło”.

5 Replies to “Rak”

    1. Tak, Raki (osoby z podkreślonym tym znakiem) są bardzo wrażliwe, stąd ich humory, ale rzeczywiście to przeważnie bardzo opiekuńcze i uczynne osoby.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Top