Cykle Księżyca i nasze nastroje

Księżyc jest najszybciej poruszającym się ciałem niebieskim. Dla uproszczenia,  w tradycji astrologicznej przyjęło się nazywać go planetą (jest oczywiście satelitą naturalnym ziemi). Jest też nazywany “światłem” (Słońce i Księżyc to światła w tradycji astrologicznej). W naszej patriarchalnej kulturze Księżyc i jego fazy i jego wpływ na nasze nastroje i zachowanie jest właściwie dość mocno pomijany – to Słońce jest na świeczniku, a podświadomość i kobiecość spychane są pod dywan . Ostatnio zaczęło się to trochę zmieniać, ale tak naprawdę to żyjemy w nieświadomości, na czym polega ten wpływ. Wszyscy właściwie wiemy, że obieg Księżyca jest zsynchronizowany z pływami morskimi i cyklami płodności wielu organizmów żyjących w wodzie.  Skoro działa na oceany i żywe organizmy, a człowiek w około 90% składa się z wody no to…

Właściwie naukowcy już dawno udowodnili, że podczas pełni zarówno ludzie jak i zwierzęta stają się bardziej nerwowe i pobudzone, i że to niezbyt korzystny czas na przeprowadzanie operacji chirurgicznych, z powodu większej tendencji do krwotoków.

W astrologii wszystkie pełnie (ma wtedy miejsce opozycja  Słońca i Księżyca – spotkanie świadomości z nieświadomością – spójrz na Księżyc w czasie pełni – cała jego tarcza lśni jasnym blaskiem odbitych promieni słonecznych – w języku symbolicznym nasza podświadomość odbiera wtedy sygnał, że oto zostało coś rozjaśnione) to bardzo istotny moment w zależności od tego w jakim znaku mają miejsce.  Symbolika pełni jest taka, że nasze emocje pracują wtedy na najwyższych obrotach i emocje skrywane do tej pory w  podświadomości mają możliwość wyjścia na światło – uświadomienia sobie właśnie.

Jeśli chodzi o nów (czyli moment, kiedy Księżyc astrologicznym językiem mówiąc tworzy koniunkcję ze Słońcem) to jest to zazwyczaj dobry moment do rozpoczynania spraw.  Więc jeśli chcesz coś zacząć, to najlepiej w czasie nowiu, wtedy Księżyc zaczyna coraz mocniej świecić (rośnie) i wraz z Księżycem “rośnie” symbolicznie twój projekt.

Jeżeli chcesz zrobić metaforyczne, albo faktyczne sprzątanie, to lepiej kiedy Księżyc maleje, czyli od pełni do nowiu. Podświadomość odbiera wtedy sygnał, że oto należałoby się z czegoś oczyścić, pozbyć, zacząć nowy cykl.

Prócz tych powszechnie znanych cykli nowiu i pełni mało kto zwraca uwagę na to, w jakim znaku przebywa Księżyc (nie licząc oczywiście astrologów), a to ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o ogólny nastrój. Księżyc biegnie bardzo szybko (jest około dwóch, dwóch i pól dnia w jednym znaku) więc nastroje księżycowe – podświadomość – zmienia się bardzo szybko.

Oczywiście tranzyt Księżyca nie wywoła zdarzenia sam z siebie, najwyżej zabarwi emocjonalnie ogólny nastrój pozostałych tranzytów i może podziałać trochę jak wyzwalacz jakiegoś wydarzenia (takimi wyzwalaczami dla cięższych planet są też tranzyty Słońca czy Marsa albo Wenus).

Księżyc jako taki ma symbolikę żeńską w astrologii ( w języku angielskim np.  słowo Moon jest rodzaju żeńskiego – Księżyc to “ona”). Dlatego jego wpływ jest silniejszy na kobiety i osoby młode niż mężczyzn (co nie znaczy, że mężczyźni nie odczuwają wpływu Księżyca – odczuwają, ale słabiej). Dużo silniej odczują wpływ Księżyca i jego wędrówkę przez znaki osoby mające jedno (albo oba)  ze świateł w znakach wodnych (Rak, Skorpion, Ryby), także ci, którzy mają silnie zaznaczony żywioł wody w horoskopie indywidualnym ze swej natury są bardziej nastrojowi niż osoby z mocno podkreślonym żywiołem powietrza albo ognia. To dlatego,  że znaki wodne są ze swej natury bardziej receptywne i wrażliwe niż np znaki ogniste (Baran, Lew, Strzelec) – nastawione ze swej natury na ekspansję.

Księżyc wędrując przez znaki silnie działa na nastrój, który przybiera cechy danego znaku, przez który właśnie “leci” Księżyc. Tranzyty Księżyca krótko opisuję tutaj. Proszę o cierpliwość – stopniowo uzupełnię.

2 Replies to “Cykle Księżyca i nasze nastroje”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Top