Iris Apfel – przepis na oryginalny styl

W jednym  z wywiadów Iris stwierdziła, że jedna z kobiet napisała do niej list, w którym podziękowała jej za uświadomienie faktu, że nie musi ubierać się tak jak wszyscy. Rzeczywiście Iris wygląda bardzo oryginalnie w swoich charakterystycznych okularach i bardzo kolorowych i wzorzystych ubraniach.

Iris urodziła się 29 sierpnia 1921 roku w Nowym Jorku, jest więc osobą bardzo wiekową. Jej kariera jest o tyle niezwykła, że stała się znana całkiem niedawno, będąc już po osiemdziesiątce. W naszym społeczeństwie, w którym gloryfikuje się młodość, a ideałem piękna są nastolatki, to doprawdy niezwykłe.

Iris studiowała historię sztuki, potem założyła wraz z mężem firmę tekstylną i pracowała nad wystrojem i odnową wnętrz Białego Domu za kadencji aż dziewięciu prezydentów.

W 2005 roku Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku otworzyło wystawę o stylu Iris, prezentującą zarówno stroje Iris, meble i jej projekty tkanin.

W horoskopie Iris rzucają się w oczy 3 rzeczy – stellum w Pannie i w Raku, i koniunkcja Słońca i Ceres (Ceres jest władcą Panny, wcześniej był nim Merkury). Wszystkie planety (z wyjątkiem Urana) zgromadzone są właściwie w obrębie trzech znaków – Raka, Lwa i Panny.  Taki rozkład planet w horoskopie zazwyczaj daje specjalistę w jakiejś dziedzinie albo osobę, która skupia na pewnych tematach w życiu, nie rozpraszając swojej energii na liczne zainteresowania.

Planetą, która nadaje ton horoskopowi jest w tym wypadku właśnie ta pojedyncza, samotna planeta (tutaj Uran),

Kliknij obrazek, żeby zobaczyć cały horoskop

“uderzająca” w skupisko pozostałych planet. Słońce Iris w koniunkcji z Ceres i Merkurym w opozycji do Urana – to dość napięciowy układ. Uran zawsze daje nerwowość i dużą ruchliwość, a w układzie z Merkurym przeważnie genialność. Ponieważ Uran Iris jest w Rybach (zresztą jak u całego pokolenia) to jej panniasta dokładność i analityczny umysł wyładowuje się właśnie poprzez sztukę. I nie jest to grzeczny styl ani ułożone wzorki  skromnej Panny. Ten styl to szalone połączenia kolorystyczne, dziwne materiały zestawione obok siebie, mnóstwo  mocnych barw w niekonwencjonalnym  połączeniu (Uran w Rybach).

Wiele osób preferujących bardziej klasyczne zestawienia czerni albo szarości uznałoby styl Iris za szokujący albo dziwaczny właśnie.

Zazwyczaj o stylu ubierania się kobiety mówi położenie i aspekty Wenus, ale sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, bo stellum w jakimś znaku (tutaj w Pannie) również mówi o stylu, przejawia się w wyglądzie. Podobnie rzecz ma się z planetami na osiach albo w aspektach ze światłami (np. Uran w aspekcie do ascendentu albo MC da jeśli nie oryginalną urodę, to przeważnie oryginalny, albo przy nieharmonijnych aspektach, dość szokujący styl ubierania się i zachowania).

U Iris bardzo silna jest Ceres, będąca we znaku swojego władztwa, dodatkowo rozświetlona Słońcem i w koniunkcji z Merkurym -myśli ona więc dużo  o sprawach związanych ze znakiem Panny i to myśli w niekonwencjonalny sposób (aspekt z Uranem). Ceres naturalnie włada 6 domem – czyli domem związanym ze sprawami zdrowia, pracy,  warsztatu pracy, higieny i dbałości o wygląd. Iris całe życie zajmowała się właśnie wystrojem wnętrz, tymi szczegółami, które sprawiają, że czujemy się w danym wnętrzu komfortowo albo nie. Wenus i Księżyc w Raku skupia się na domu, potrzebuje czuć się komfortowo (tutaj niestety z powodu braku danych, nie sposób określić stopnia Księżyca – czy jest w koniunkcji z Wenus czy z Plutonem…czy też w midpunkcie tych planet).

Saturn i Jowisz  w ścisłej koniunkcji w Pannie podkreślają jeszcze pracowitość Iris. Jowisz w tym znaku, co prawda jest osłabiony (jako ognista planeta w żywiole ziemskim, nieco stłumiona) ale za to daje rękę do szczegółów i talent do rozwijania małych inwestycji drobnymi kroczkami. Saturn w koniunkcji z Jowiszem mówi, że będzie musiała ciężko pracować – faktycznie Iris nie bierze urlopu. Saturn w Pannie miewa się całkiem nieźle (zgodność żywiołów).

Mars Iris jest w koniunkcji z Neptunem w Lwie. Mars w Lwie to spora siła przebicia i twórczy potencjał, a z Neptunem duża wyobraźnia i artyzm (taka koniunkcja może się też przejawiać negatywnie, jako np. brak realizmu albo nałogi).

Obecnie Iris zajmuje się konsultacjami i wykładami na temat stylu i mody. To bardzo inspirująca osoba, która mimo swojego wieku żyje aktywniej niż niejeden dwudziesto- albo trzydziestolatek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Top