Saturn w V sektorze i w Lwie – zabawy kontrolowane

Na początek skojarzenia.

Ustalanie granicy zabawy, zabawa oficjalna, oficjalne przyjęcia i rauty, konieczność narzucenia sobie ograniczenia w zabawie, osoba spięta, niewyluzowana, odnajdywanie przyjemności w narzucaniu sobie dyscypliny, Saturn w V domu jest szczęśliwy, gdy się napoci i zmęczy, wtedy odczuwa satysfakcję, wspinaczka na szczyt w twórczości, osiąganie mistrzostwa w sporcie, zabawie, hobby, hobby staje się karierą, narzucanie sobie dyscypliny w sporcie, dyscyplina w twórczości, czerpanie satysfakcji z wysiłków wykonywanych systematycznie, podnoszenie ciężarów jako zabawa i rozrywka (Saturn ciężar), rzeźba ciała, powolne budowanie swojego wizerunku z dużym dystansem (Saturn), ograniczenia w kreacji i prokreacji, dziecko jawi się jako duża odpowiedzialność, praca i ciężar, kariera związana z rozrywką, zabawą, sztuką lub sportem, zdolność do długotrwałego wysiłku w kreowaniu własnego wizerunku, trwałe efekty działań twórczych, sztuka minimalistyczna, mniej znaczy lepiej, umiejętność samoograniczania się i zasad rządzących tworzeniem lub tworzenie w ramach kanonu (Saturn), świadomość obiektywnej i realne wartości własnej twórczości, silny krytycyzm w stosunku do samego siebie i własnych kreacji i dzieł, ale też umiejętność chłodnego i trzeźwego osądu wartości dzieła, umiejętność oddzielenia ziarna od plew w sztuce, dążenie do perfekcji w sztuce, wysoka jakość dzieła albo niedociągnięcia i braki w tymże dziele.

Liz Green pisze, że dziecko z Saturnem w V albo Lwie domu doświadczać mogło dyscypliny, ale brakowało mu akceptacji rodzicielskiej za to, jakie jest i kim jest.  Przykładowo dziecko starające się zdobyć uwagę rodziców (Lew) poprzez wysokie stopnie, bo brakuje takiemu dziecku akceptacji i próbuje zdobyć społeczne uznanie (wysokie stopnie) dla swojej wyjątkowości, Tam, gdzie inni mają swobodę wyrażania siebie, lekkość i spontaniczność, tam człowiekowi z Saturnem w V domu brakować będzie takiej swobody, zawsze jakby będzie się pilnował, stał z boku oceniał i samoobserwował czy to, jaki jest aby akceptowalne, to takie zachowanie „czy aby mi wypada zachować się tak i tak”.  Brak tu swobody w romansach, flirt jest wystudiowaną konstrukcją, a taka osoba gdy poczuje pociąg seksualny może być kompletnie sparaliżowana i usztywniona (Saturn) i przestaje być sobą. Człowiek z Saturnem w V domu musi ciągle pracować nad własnym wizerunkiem w oczach innych i może w tym gorsecie narzucanych przez siebie samego norm zatracić własną tożsamość i swobodę (V dom i Lew). Saturn w V domu musi zapanować nad zabawą, twórczością i seksem, lubi kontrolować z kim przestaje i jakim się staje. Często wizerunek, jaki prezentuje innym (Lew) jest wystudiowaną pozą, latami wypracowaną pseudo spontanicznością albo totalnym usztywnieniem, gdzie normy, ramy i granice tego, co wypada są na pierwszym miejscu. To może być zabawa w wysokich sferach, gdzie każdy gest ma swoje znaczenie i są pewne niepisane kanony zachowań dopuszczalnych (Saturn), wyłamanie się z tej etykiety grozi ostracyzmem społecznym, dezaprobatą i surową krytyką (Saturn). Jednak zawsze taka osoba będzie stwarzać dystans i chłód. Saturn w V domu nigdy nie traktuje romansu i zabawy lekko, w tym co robi dla rozrywki musi być celowość i potrzeba zrealizowania ambicji.

Z drugiej strony, kiedy taka osoba „przepracuje” swoje braki (Saturn), to może w końcu zyskać poczucie pewności wnikające ze świadomości (Słońce), że pokonała własną słabość.  Ciężko wypracowane poczucie bezpieczeństwa. Taki człowiek upierdliwie będzie podnosił ciężary życia i twórczości, aż zahartują go i wyrzeźbią w nim siłę i stałość (Saturn).

Żeby lepiej zrozumieć czym i kim dla siebie są w mandali zodiakalnej Saturn w Słońce spójrzmy na wzajemną relację obszaru Lwa i Koziorożca. Saturn w V domu zdaje sobie sprawę, że talent i indywidualność (Słońce, Lew) nic nie znaczą, jeśli nie są poparte solidnym warsztatem pracy (Saturn). Saturn w V domu rozumie, że bawić nie można się bezkarnie, że skutkiem zbyt śmiałej (Lew) zabawy mogą być ograniczenia (kac moralny).  Tam gdzie Lew pragnie rozmachu, swobody i docenienia, tam Saturn stawia mur i cichym milczeniem nakłada ciężar odpowiedzialności.  Saturn w V domu sam się surowo oceni, nim zrobią to inni. Relacja Lew, Koziorożec  to kwinkunks, ognisty i stały żywioł Słońca promienieje  własnym blaskiem, kardynalny ziemski Koziorożec promienieje w oczach innych. Koziorożec jest dla piątego w kolejności znaku Lwa znakiem szóstym czyli ma cechy ziemskiej pracowitej Panny (Panna jest szóstym znakiem zodiaku). Saturn w Lwie mówi zanim zabłyśniesz, pracuj ciężko, codziennie, wytrwale, dzień po dniu a, jeśli nie odpracujesz wedle zasad, to i tak poniesiesz konsekwencje (Saturn). Bezlitośnie.

Top