Panna

 

PANNA (22 sierpień – 22 wrzesień)

Słońce w Pannie lub silnie podkreślona faza Panny poprzez znaki lub domy daje pracowitość, analityczny umysł, skłonność do porządku, zdolności organizacyjne i administracyjne. Panna włada VI sektorem, który odpowiada za nasze podejście do pracy i wykonywanych obowiązków.

Zatem osoby z silnie zaznaczoną tą fazą będą przywiązywać wielką wagę do warsztatu pracy i narzędzi pracy. Panna jest znakiem ziemskim i zmiennym. I jak wszystkie znaki żywiołu ziemi wykazuje mocne przywiązanie do wartości materialnych. O ile faza Byka symbolizuje percepcję i zmysły, to faza Panny nadaje cechy analityczne i wiąże się z kreowaniem narzędzi do wytwarzania form i nadawania kształtów.

Tradycyjnym władcą Panny jest Merkury. Obecnie wiele przesłanek przemawia za tym, że jest nim Ceres. Ceres w mitologii rzymskiej była boginią urodzajów (w mitach greckich to odpowiednik Demeter). Dla zrozumienia esencji tej fazy warto przypomnieć sobie mit o Demeter. Jej córką była Kora-Persefona, która zniknęła w podziemnym świecie zerwawszy kwiat należący do Hadesa. Zrozpaczona zniknięciem córki Demeter zabrała płodność ziemi, nastąpiła susza i głód. W końcu Zeus zwrócił Demeter córkę i Demeter przywróciła urodzaj. Jednak nierozważna Persefona spożyła w podziemiach owoc granatu, który podstępnie podsunął jej Hades – pan podziemnego świata i zmarłych, przez co musiała na trzy miesiące każdego roku wracać do podziemi.

W tym czasie Demeter rozpacza, co przekłada się na nieurodzaj i zimę. Kiedy Persefona wychodzi na powierzchnię ziemi rozpoczyna się wiosna.

Ta zmienność cykli doskonale ilustruje dwa typy zachowania Panien. Skojarzone z suszą i głodem negatywne cechy Panny to oschłość, grymaśność, krytycyzm, wyrachowanie, frustracja, niepokój wewnętrzny i nerwowość.

Płodność ziemi i pozytywne cechy Panny to pracowitość, rzeczowość, błyskotliwość, pragmatyzm, rozsądek, rzetelność, pamięć do szczegółów.

Umiłowanie do harmonogramu i dokładnego planu działania ma również związek z pracami w polu. Pominięcie jakiegoś etapu działań grozi bałaganem i zawaleniem się misternego zamiaru. Dlatego silna Panna nie znosić będzie wszelkiej improwizacji.

Ponieważ VI dom symbolizuje nie tylko pracę wykonywaną przez nas, ale również nasze zdrowie, Panny niekiedy mogą popadać w obsesję na tym punkcie. W przesadnym wydaniu będzie to lekomania bądź hipochondria.

Jako dociekliwe i drobiazgowe uwielbiają klasyfikować wiedzę w regułki.

Są ponadto bardzo praktyczne, mają trzeźwe zdroworozsądkowe i ostrożne spojrzenie na życie. Dzięki temu posiadają umiejętność oszczędzania, która jednak może przeradzać się w skąpstwo albo zachłanność.

Ponieważ Panny w niewielkim stopniu kierują się uczuciami, mają realistyczne podejście do życia. Mogą przez to sprawiać wrażenie wyrachowanych.

Często okazują niezadowolenie z racji czepialskich cech i zauważania wszelkich niedociągnięć, może to wręcz przechodzić w nerwicę natręctw. Nic bardziej nie rozzłości silnej Panny niż poprzestawianie jej rzeczy na biurku, które wcześniej miały swoje ściśle określone miejsce. W związku z tym mogą stać się kłótliwe, uszczypliwe i wiecznie niezadowolone. Zauważą każdą plamkę na dywanie i każdy pyłek.

Panny lubią być chwalone za rzetelnie wykonaną pracę. Sprawdzają się w zawodach wymagających dokładności i często preferują ścieżkę kariery związaną z wartościami materialnymi. W dążeniu do celu są konsekwentne. Są również dobrymi wykonawcami wcześniej ustalonych planów, zmierzając do nich drobnymi kroczkami. Miewają dużą wiedzę na temat leczenia, mogą interesować się zdrową żywnością i wszelkiego rodzaju dietami.

Nie przepadają za ryzykiem, zanim podejmą się jakiegoś działania lubią przemyśleć wszystkie za i przeciw i dopiero wtedy biorą się za realizację wybranego celu.

Zabawną ilustracją wyolbrzymionych negatywnych cech Panny jest postać detektywa Monka, zauważającego najdrobniejsze szczegóły, które umykają innym, a jednocześnie zamkniętego w wewnętrznym świecie reguł i ogromnie bojaźliwego.

One Reply to “Panna”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Top