Violetta Villas – sen o kopciuszku

Zmarła bardzo kontrowersyjna artystka i niezwykła osobowość, przez długi czas będąca polskim symbolem seksu, odpowiednikiem Marylin Monroe szarej rzeczywistości pustych półek socjalistycznej ery. Malowany, egzotyczny ptak, szokująca ekscentrycznością, ale z niezwykłą konsekwencją i wytrwałością trzymająca się swojego wizerunku. Przez ostanie lata życia wyśmiewana, ikona hollywoodzkiego blichtru i królowa kiczu z zadziwiającym uporem, bez względu na wszystko trwała w swoim stylu.

Konsekwencja to przede wszystkim silny Saturn czy Koziorożec, ale też i silny Pluton i Skorpion, kto spotkał w swoim życiu choćby jednego przestawicie tego znaku, ten wie jak konsekwentne, uparte, zawzięte i nieugięte potrafią to być istoty.

Mimo że Violetta, a właściwie Czesława Maria Cieślak niczym Norma Jean Baker, trzymała się swego wizerunku, można rzecz pazurami i zębami, to podobnie jak Marylin była solarnym Bliźniakiem.  Jest to znak dający ciekawość świata i łatwość nawiązywania kontaktów i żywy umysł (w archetypie oczywiście!!! bo w życiu różnie to bywa). Jednak koniec życia Violetty i jej ostatnie lata były dość tragiczne, budziła raczej współczucie i politowanie niż podziw, a to ze względu na swoje ekscentryczne i dziwaczne zachowania.
Po pierwsze uderzył mnie w jej horoskopie bardzo silnie podkreślony żywioł wody i powietrza, a najważniejsze w horoskopie kobiety planety, czyli Księżyc i Wenus są pod wpływem niszczycielskiego, ale i magnetycznego, uwodzicielskiego Plutona. Bez względu na to, jaką godzinę urodzenia przyjmiemy, Księżyc jest w znaku Skorpiona, co daje skrajne, często destrukcyjne emocje, a nawet skłonność do obsesji. W pozytywnym wydaniu to też upór, nieugiętość, siła przebicia i zdecydowanie. Natomiast Wenus w Raku jest w luźnej koniunkcji z Plutonem. Taka Wenus nie tyle potrzebuje, co wręcz żąda i egzekwuje potrzebę prywatności. Dość problematyczny horoskopowo układ Wenus – Pluton to zawsze osobowość intensywna, kobieta o cechach Skorpiona, budząca skrajne emocje. Co jak co, ale obok Violetty nikt nie dałby rady przejść obojętnie. Właśnie skrajne reakcje na jej wizerunek (Wenus) to zasługa Plutona aspektującego jej Wenus czyli kobiecość. Silny Pluton może dawać osobowości pełne sprzeczności, targane emocjami, destrukcyjne, ale też takie, które zapadają w pamięć, wyciskają sobą piętno na innych niczym promieniowanie radioaktywne.
Wenus Pluton zazwyczaj działa destrukcyjnie na związki partnerskie. Życie prywatne Violetty nie układało, była dwukrotnie zamężna i dwukrotnie się rozwiodła.
Jednak jakkolwiek destruktywny nie byłby wpływ tej konfiguracji na życie osobiste, równie silne wrażenie wywierał na otoczeniu, obdarzając intensywnością.
Villas, jak prawie każdej gwiazdy estrady, nie ominęły przypadłości celebrytów takie jak choroby i uzależnienia, wszak pan mórz, oceanów, mgły i kolorowych odlotów narkotyczno – alkoholowych aspektuje kwadraturą jej Słońce. Neptun to też samotność i odcięcie od swiata. Starsza pani wolała towarzystwo zwierząt ponad ludzi, bo Neptun to też bycie niezrozumianym przez otoczenie.
Pani Villas była osobą bardzo skomplikowaną, spójrzmy na położenie jej światem względem siebie i rozmieszczenie żywiołów. Dominuje tu woda i powietrze, czyli emocjonalne burze. Jej Słońce, czyli świadomość, tożsamość jest w znaku powietrznym i zmiennym, bądź co bądź intelektualnych i racjonalnych Bliźniąt, natomiast Księżyc (emocje, potrzeby) w znaku wolicjonalnego szukającego intensywności Skorpiona.
Spójrzmy teraz ma mandalę znaków zodiaku i relacje Bliźnięta – Skorpion, zauważamy kwinkunks. Jest to bardzo nieharmonijny aspekt, przez niektórych niesłusznie zaliczany do mniejszych aspektów. Aspekt ten wywiera silny wpływ, bardzo problematyczny (główna zasada to niezrozumienie), często udaremnia realizację planów, a jeśli już plan się uda, to będzie wymagał ogromnego wysiłku i wyrzeczeń. Dlaczego?
Mamy do czyenienia z nieporozumieniem żywiołów – emocjonalna, receptywa, intuicyjna woda, czucie i wiara oraz powietrzny racjonalizm – szkiełko i oko. Zważyć, zmierzyć, sprawdzić. Te znaki sobie niedowierzają, Skorpion potrzebuje prywatności i tajemnicy jak powietrza (albo raczej wody), Bliźniak realizuje się w kontaktach, rozmowach lekkości. Dla Bliźniaka Skorpion jest przyciężki i niedostępny, a Bliźniak dla Skorpiona może być płytki i powierzchowny. Dla Bliźniaka reprezentującego trzeci sektor horoskopu i jakość zmienną Skorpion jest szóstym domem, czyli taki Bliźniak musi bezustannie wykonywać pracę, stosować dyscyplinę, żeby zrozumieć tajemniczą ósmodomową (oczywiście w układzie, gdzie przyjmiemy “naturalny” porządek domów) istotę. I podobnie Skorpion musi dwoić się i troić, żeby się Bliźniak mógł nagadać się do woli.
Zatem kwinkunks świateł, gdzie Słońce jest esencją i zasadą tego, kim jestem świadomie, a Księżyc jest podświadomą potrzebą, pierwotną emocją i matką podświadomość i potrzeby nie mogą porozumieć się ze sobą. Mamy konflikt i problemy. Potrzeba kontaktu, ruchu, zmienności i powietrza jest zupełnie niezrozumiana przez podświadomą potrzebę prywatności, ochrony własnej integralności i budowania systemu bezpieczeństwa i fortecy chroniącej przez światem zewnętrznym.
Posiadaczka niezwykłego głosu i słuchu absolutnego nie zrobiła jednak spodziewanej kariery. Nie wstrzeliła się w czas.
Kobiety sceny często zachowują się niczym kapryśne księżniczki diwy. Nasuwa mi się tutaj skojarzenie z inną żyjącą wokalistką – Edytą Górniak (tutaj można obejrzeć horoskop). Te panie potrafiły czy też potrafią wytworzyć wokół siebie pewną specyficzną aurę, znane są ze swych chimer i humorzastości. Edyta Górniak też wzbudza skrajne emocje, jest albo podziwiana i kochana albo jej nie znoszą (to taka luźna dygresja).
U Villas pewnym pomostem może tu być relacja Neptuna do Słońca, gdzie Neptun obdarza Słońce współczuciem i wrażliwością, a że to jest tu kwadrat, to może nawet nadrważlwością. Violetta była znana z działalności na rzecz zwierząt, które kochała jak braci mniejszych. Ten Neptun do Słońca to też niezrozumienie. Bo w naszym świecie, gdzie rządzi wszechobecny materializm (nie ma się co czarować, że jest inaczej), wygląd i wizerunek, pomoc cierpiącym ofiarom losu może wydawać się bezużyteczną ekstrawagancją i przeżytkiem, tudzież chęcią wylansowania się, albo niezrozumiałym dziwactwem (Neptun).
To taka moja krótka impresja na temat osoby, która cokolwiek by o niej nie powiedzieć wywarła piętno na popkulturze i śmiało można ją nazwać ikoną.

Autorka: Agnieszka Antosiewicz

źródło: wikipedia

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Top