Saturn

Położenie Saturna w horoskopie indywidualnym pokazuje te dziedziny naszego życia, gdzie pragniemy czuć się pewnie i bezpiecznie. Z drugiej strony sprawy znaku i domu, w którym przebywa Saturn, będą traktowane bardzo poważnie. I możliwe, że będziemy mieć jakieś wewnętrzne blokady związane z tymi dziedzinami i wewnętrzny (albo zewnętrzny, jeśli nie udało się nam osiągnąć wewnętnrzej dyscypliny) przymus porządkowania i ciężkiej, wytrwałej i systematycznej pracy w danej kwestii. Np. Saturn w pierwszym domu może oznaczać, że właściciel takiego horoskopu czuje potrzebę dyscypliny dotyczącej własnego wyglądu, że ma zahamowania w swobodnym wyrażaniu samego siebie, że jest osobą bardzo wymagająca wobec siebie (np takie osoby mogą dużo pracować nad własnym wyglądem poprzez codzienne ćwiczenia). Zazwyczaj silny Saturn w horoskopie daje osoby dość szczupłe.  Jego położenie pokazuje również, gdzie napotkamy (pozytywne lub przykre) konsekwencje, jeśli nie weźmiemy się za ciężką, rzetelną i systematyczną pracę. Saturn nie zna litości ani wymówek. Wszechświat będzie miał w nosie to, że akurat bolała cię głowa i nie wykonałeś pracy, która była twoim obowiązkiem. W końcu to władca czasu, a czasowi nic się nie oprze (no może z wyjątkiem piramid ;)). Dla Saturna liczy się namacalny efekt. Nagrodą za wytrwałość i upór może być albo sukces materialny, albo szacunek za bycie profesjonalistą w danej dziedzinie, albo satysfakcja z osiągniętego celu. Saturn działa bardzo powoli, niczym kropla drążąca skałę, minuta po minucie, dzień po dniu, rok za rokiem. Początkowo efekty pracy saturnicznej mogą być mało widoczne, co często prowadzi do frustracji i przygnębienia. Systematyczność i wytrwałość jest cechą, której większości z nas brakuje. Saturn uczy również, że jeśli sami nie będziemy potrafili narzucić sobie dyscypliny, to zostanie nam ona narzucona z zewnątrz (jako konsekwencja np. lenistwa). Z drugiej strony Saturn może symbolizować dziedzinę, w jakiej nie czujemy się pewnie i musimy wiele poświęcić, aby osiągnąć w niej mistrzostwo (zbudować solidną strukturę) i poczuć się wreszcie bezpiecznie, pokonując swoje kompleksy i zahamowania.

Saturn jest tą z planet, która jest generalnie niezbyt przyjazna np. dla Słońca czy Wenus. Symbolizuje on chłód, czerń, osoby starsze, struktury władzy, dystans, opanowanie, skostnienie, sztywność zasad, konserwatyzm, surowość, upór, melancholię, zimno, depresję, powagę, ojca, męża, czas, mądrość.  Może oznaczać blokadę w danej dziedzinie.

Z drugiej strony symbolem Koziorożca (Saturn włada Koziorożcem) jest kozica górska z rybim ogonem.  Nie jest to symbol całkiem przypadkowy. Oznacza bowiem transformację potencjału i możliwości poprzez systematyczny wysiłek i osiągnięcie pewnego rodzaju pełni. Zawsze jednak musimy pamiętać, że zdecydowawszy się osiągnąć cel, będziemy musieli po drodze (czy też wspinaczce na szczyt górski) coś poświęcić i zostawić za sobą albo po prostu pokonać swoje słabości. Być może angażując się w karierę, trzeba będzie zrezygnować z rodziny. Saturn przypomina też, że nasz czas na ziemi jest ograniczony, dlatego musimy wybierać czemu lub komu  go oddajemy, albo zostaje wybrane za nas.

Każda planeta i znak ma swoje pozytywne i negatywne cechy i niezwykle bogatą symbolikę.

W przypadku Saturna niektóre pozytywne cechy to: koncentracja, upór i zdecydowanie, wytrwałość przenikliwość, powaga, umiejętność praktycznego wykorzystania umiejętności, pracowitość, oszczędność, rozsądek.

Negatywne cechy: egoizm, chłód, depresja,  skąpstwo, materializm, narzekanie, pesymizm, konserwatyzm, zawziętość, nihilizm, upór (może być zarówno pozytywną jak i negatywną cecha w zależności od natężenia ;)).

2 Replies to “Saturn”

  1. Saturn na MC w koniunkcji z Jowiszem i Merkurym (te dwie planety również w koniunkcji z Plutonem), a wszystko, z wyjątkiem Plutona, w opozycji do Księżyca… Tak to wygląda u mnie. Saturn od jakiegoś czasu zmusza mnie to ciężkiej, wręcz mrówczej pracy i podążania w pewnym kierunku. Krok po kroku, choć jak na razie efektów brak (dodatkowo tranzyt Saturna przez X dom). Pytanie: w jakim kierunku każe mi podążać Saturn?

    Ciekawe, czy zechcesz zabawić się w tę… powiedzmy grę.

    Pozdrawiam 🙂

    1. Tranzyt Saturna przez 10 sektor przyniesie konsekwencje wcześniejszych działań związanych z realizowaniem ambicji i karierą.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Top